رابرت هوک

درباره هوک

هوک به واسطه قانون کشسانی ( قوانین هوک )، کتابی به نام میکروگرافیا و به کار بردن کلمه «سلول» برای اولین بار به عنوان پایه‌ای ترین واحد زندگی، در خاطره‌ها مانده‌است . حتی در حال حاضر نیز کمتر از آنچه انتظار می‌رود درباره زندگی او نوشته شده‌است . او در یک برهه، به طور همزمان متصدی آزمایشگاه‌های انجم سلطنتی و عضو شورای آن، استاد هندسه در کالج گرشام و نقشه بردار شهر لندن پس از آتش سوزی بزرگ این شهر بود که به نظر می‌رسد فعالیت او بعد از آتش سوزی بیش از نیمی از تمامی نقشه برداران بوده‌است .

او همچنین یکی از مهم ترین معماران زمان خود بود، هر چند تا کنون تعداد کمی از ساختمان‌های او باقی مانده‌اند و برخی از آنها به طور کلی شهرت خود را از دست داده‌اند ولی در تنظیم قوانین طراحی برای لندن نقشی مفید داشت و تجربیاتش تا این زمان نیز باقی است . آلن چپمن او را به عنوان " لئوناردوی انگلستان " معرفی کرد . هوک در زمان حکومت کرامول، در کالج ودهام تحصیل کرد و همان جا بود که یکی از گره‌های ناگسستنی گروهی از سلطنت طلبان شد که محوریت آنها حول جان ویکینیز می‌گشت . در اینجا او به عنوان دستیار توماس ویلیس و رابرت بویل مشغول به کار شد و پمپ خلاء استفاده شده در آزمایش قانون بویل را ساخت . او سازنده برخی از نخستین تلسکوپ‌های گریگوری بود، گردش مریخ و مشتری را مشاهده کرد و بر اساس مشاهدات خود بر روی سنگوارهها، از طرفداران فرضیه تکامل زیستی شد . او بر روی پدیده انکسار نور تحقیق کرد و نظریه موجی بودن نور را ارائه داد و اولین کسی بود که اذعان داشت مواد در هنگام گرم کردن انبساط می‌یابند و هوا از ذرات کوچکی ساخته شده‌است که فاصله زیادی با یکدیگر دارند . او در زمینه نقشه برداری و نقشه کشی پیشگام بود و در پروژه‌ای که منجر به طراحی اولین نقشه مدرن شد، شرکت داشت .

او همچنین کشف کرد که نیروی ثقل متناسب با مجذور فاصله کاهش می‌یابد و چنین رابطه‌ای حاکم بر حرکت سیارات است، این ایده متعاقبا توسط نیوتن توسعه و ارائه شد . بخش عمده‌ای از کارهای علمی هوک زمانی که متصدی آزمایشگاههای انجمن سلطنتی بود، پستی که از سال ۱۶۶۲ به وی واگذار شد، و یا زمانی که جزئی از خانواده رابرت بویل محسوب می‌شد، صورت گرفت . بسیاری از آنچه درباره هوک می‌دانیم بر پایه زندگی نامه‌ای است که از سال ۱۹۹۶ شروع به نوشتن آن کرد ولی ناتمام ماند . ریچارد والر این نوشته‌ها را مرجعی برای نوشتن معرفی نامه‌ای درباره زندگی کاری رابرت هوک پس از مرگش قرار داد که در سال ۱۷۰۵ به چاپ رسید . والر توانست به کمک زندگی نامه اساتید کالج گرشام اثر جان وارد و خلاصه زندگی نامه‌ها اثر جان آبری، زندگی نامه هوک را بنویسد.

رابرت بویل

 زندگی

زندگی بزرگسالی او به سه دوره متمایز تقسیم می‌شود : به عنوان یک محقق علمی با استعداد ولی بی پول، دستیابی به ثروتی عظیم و کسب شهرت از طریق کار فراوان و دقت زیاد بعد از آتش سوزی بزرگ سال ۱۶۶۶ و در نهایت بیماری و مباحثه‌های فکری حسادت آمیز . ممکن است این مسائل به گمنامی تاریخی او مربوط باشد.
رابرت هوک در سال ۱۶۳۵ در فرش واتر واقع در جزیره وایت به دنیا آمد . نام پدرش جان هوک و نام مادرش سیسیلی جایل بود . رابرت آخرین فرزند از چهار فرزند خانواده بود . دارای یک برادر و دو خواهر بود که با کوچکترین آنها هفت سال اختلاف سنی داشت . پدرش کشیش کلیسای انگلیس، معاون کلیسای بخش فرش واتر بود و دو برادرش نیز کشیش بودند . از رابرت هوک نیز انتظار می‌رفت که در تخصیلاتش موفق شود و به کلیسا ملحق شود . جان هوک مسئول مدرسه محلی نیز بود، بنابراین می‌توانست شاید به دلیل ضعف جسمی فرزندش حداقل نیمی از دروس را در خانه به رابرت تعلیم دهد . او یک سلطنت طلب بود و هنگامی که به جزیره وایت فرار کرد یقینا عضو گروهی بود که برای ادای احترام به چارلز اول به دیدارش رفتند . رابرت نیز، به عنوان یک سلطنت طلب وفادار بزرگ شد .
مانند جوانان، رابرت هوک نیز مجذوب مشاهدات، کارهای مکانیکی و نقاشی بود و می‌خواست که راه‌های مختلف را در زندگی اش دنبال کند . او یک ساعت برنجی را دمونتاژ کرد و یک المثنی از آن ساخت که به خوبی کار می‌کرد، او یاد گرفت که طراحی کند و مواد خود را با استفاده از زغال سنگ، گچ و سنگ آهن بسازد . با مرگ پدرش در سال ۱۶۴۸، رابرت مجموع ۴۰ پوند را به ارث برد که توانست به وسیله آن در دوره کارآموزی شرکت کند . به علت ناتوانی جسمی رابرت و وسایل مکانیکی ای که داشت، پدرش تصور می‌کرد که او ممکن است یک تعمیرکار ساعت و یا طراح شود، چرا که به طراحی نیز علاقه نشان می‌داد . هوک دانش آموزی مستعد بود، بنابراین هرچند به لندن رفت تا دوره کارآموزیش را ادامه دهد و با ساموئل کوپر و پیتر للی درس بخواند، ولی به زودی توانست وارد مدرسه وست مینستر که تحت مدیریت دکتر بازبی بود، شود . هوک به زودی به لاتین و یونانی و عناصر اقلیدس مسلط شد . در اینجا نیز، شروع به مطالعه مادام العمر خود بر روی مکانیک کرد .[۱]

شخصیت

هیچ تصویر معتبری از رابرت هوک وجود ندارد، وضعیتی که برخی آن را به اختلاف‌های بسیار میان هوک و ایزاک نیوتن نسبت داده‌اند . در زمان هوک، انجمن سلطنتی در کالج گرشام برگزار می‌شد، اما پس از چند ماه از مرگ هوک، نیوتون رئیس این انجمن شد و چنین برنامه ریزی کرد که جلسات در مکان جدیدی برپا شود . زمانی که پس از گذشت چندین سال در سال ۱۷۱۰ مکان برگزاری جلسات تغییر کرد، تصویر هوک در انجمن سلطنتی مفقود شد و هنوز نیز پیدا نشده‌است . مجله تایم در سوم جولای ۱۹۳۹، تصویری که احتمال می‌داد متعلق به هوک باشد را منتشر کرد، اما زمانی که اشلی مونتاگو، منبع این تصویر را پیگیری کرد متوجه شد که هیچ ارتباط قابل اثباتی با هوک ندارد، به علاوه مونتاگو دریافت که توصیف‌های مکتوب درباره ظاهر هوک همگی به یکدیگر شبیه‌اند ولی یا تصویر چاپ شده در مجله تایم هم خوانی ندارند .

در سال ۲۰۰۳، تاریخ شناسی به نام لیزا جاردین چنین ادعا کرد که تصویری که اخیرا کشف شده‌است متعلق به هوک می‌باشد اما ویلیام جنسن از دانشگاه سینسیناتی نشان داد که این ادعا صحیح نیست . نقاشی که جاردین از آن صحبت می‌کرد، در واقع متعلق به چهره دانشمندی اهل فنلاندرز به نام ژان باپتیست ون هلمونت بود .
سایر چهره‌های احتمالی که ممکن است متعلق به هوک باشند به شرح زیر می‌باشد :

  • مهری که هوک از آن استفاده می‌کرد به شکل سر یک مرد می‌باشد که برخی معتقدند احتمالا تصویر خود هوک را نشان می‌دهد .
  • تصویری که در ابتدای نسخه ۱۷۲۸ از کتاب « دایرة المعارف چمبر » چاپ شده‌است، تصویری از نیم تنه رابرت هوک را نشان می‌دهد . با این حال مشخص نیست که این نقاشی واقعا از چهره هوک کشیده شده‌است یا خیر .
  • پنجره یادبودی که در « کلیسای سن هلن » در لندن وجود داشت . اما این پنجره در واقع یک سری اشکال هندسی بر مبنای فرمول معین بودند و نه یک تصویر . به علاوه این پنجره در سال ۱۹۹۳ طی بمباران این کلیسا از بین رفت .

در سال ۲۰۰۳، ریتا گریر که نقاش چهره‌های تاریخی است، با هزینه خود پروژه‌ای برای ایجاد یادبودی از هوک آغاز کرد . این پروژه با هدف ایجاد تصاویر معتبر از هوک که با توصیف‌های معاصر در مورد وی از دو منبع زیر هم خوانی داشت، صورت گرفت : توصیف‌های جان آبری و ریچارد والر . تصاویری که گریر از هوک، زندگی و کار او ارائه کرد، به طور گسترده‌ای در برنامه‌های تلویزیونی انگلیس و آمریکا، کتاب‌ها و مجله‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌است

 

میکروسکوپ ساخت هوک

 فعالیت علمی

در سن ۱۸ سالگی وارد دانشگاه آکسفورد شد و به زودی استعداد خود را در زمینه مکانیک به جامعه علمی آن زمان از جمله تامس ویلیس و رابرت بویل ثابت کرد. در هنگامی که

/ 2 نظر / 48 بازدید
حامد

سلام خسته نباشی خوبی؟ بیا وبلاگم آپ کردم راستی من نظر دادم یادت نره نظرتو بدیااااا منتظرت میمونم

سپیده

نظر یعنی این:سلام عزیزم.وبلاگت خیلی پر محتوا هست.من عاشق قسمت دانستنی هاشم.یه مدته مطلبی توش نذاشتی رنگین کمون جون.راستی آسمون میشه چند تا عکس سه بعدی دیگه هم بذاری.ممنون. راستی باروون کدوم بخش رو اختصاصی اداره می کنی؟